Licensed to Mt. San Antonio College    HY-TEK's Meet Manager 4/19/2014 08:35 AM
                          56th ANNUAL MT. SAC RELAYS                           
                   "Where the world's best athletes compete"                   
      Hilmer Lodge Stadium, Walnut, California  - 4/17/2014 to 4/19/2014       
                                    Results                                    
 
Women 10000 Meter Run Open-A U/O
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Jessica Macy                 Pittsburg St        36:13.27   34:47.89  
  2 Amber Eichkorn               South Dakota        36:33.28   35:00.46  
  3 Heleena Tambet               New Mexico          36:45.12   35:06.56  
  4 Amanda Russell               Arizona             36:29.01   35:12.01  
  5 Jen Rock                     Wayne St.           36:47.25   35:12.90  
  6 Anna Pasternak               Michigan            36:34.99   35:31.09  
  7 Rachael Rudel                Colorado St.        36:53.49   35:31.47  
  8 Allison Gregg                Alabama             36:15.37   35:42.56  
  9 Betsy Eickelberg             Adelphi             36:15.00   35:47.80  
 10 Kaitlyn Belisle              Missouri Sou        36:55.09   35:48.37  
 11 Elizabeth Kiblinger          Maryville (M        36:22.25   35:49.10  
 12 Manon Letourneau             Universite L        36:29.69   36:05.87  
 13 Maddie Murphy                Trinity (Tex        36:37.61   36:08.55  
 14 Jennifer Tave                Athena Racin        36:30.00   36:17.20  
 15 Melissa Girgis               Miami (Ohio)        36:32.10   36:23.06  
 16 Whitney Schumacher           Bradley             36:44.88   36:27.19  
 17 Elisia Meyle                 Marquette           36:47.77   36:27.58  
 18 AuraLea Fain                 Utah                36:13.74   36:41.79  
 19 Vanessa Moreno               Trinity (Tex        36:09.11   36:47.43  
 20 Kylee Kieser                 Northern Ari        36:25.10   36:47.72  
 21 Savannah Turner              IUPUI               36:20.00   36:50.93  
 22 Megan Hilson                 South Dakota        36:32.80   36:56.73  
 23 Hannah DeVries               Pittsburg St        36:54.51   36:58.70  
 24 Paige Hughes                 UC San Diego        36:55.28   37:03.67  
 25 Jessica Varela               Chico State         36:25.33   37:10.34  
 26 Shauna Pali                  North Texas         36:28.49   37:18.16  
 27 Cassie Brooker               Unattached          36:20.00   37:31.75  
 28 Erin Statz                   St. Thomas (        36:40.00   37:32.98  
 29 Sara Mostatabi               Claremont-Mu        36:46.46   37:53.12  
 30 Jaime Hershfang              Lewis               36:39.13   38:03.50  
 -- Regina Salinas               Texas A&M-CC        36:28.30        DNF  
 -- Kelly Fruth                  Northern Ari        36:53.49        DNF  
 
Women 10000 Meter Run Open-B U/O
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Amelia Evans                 Gonzaga             38:05.80   35:52.78  
  2 Cassandra Ortiz              Western Stat        39:08.06   36:08.63  
  3 Gabriela Alfonzo             UT-Arlington        37:35.00   36:10.21  
  4 McKayla Grey                 Northern Col        39:24.14   36:23.85  
  5 Chloe Gustafson              Colorado Min        38:10.00   36:24.10  
  6 Emma Kraft                   Unattached          37:21.00   36:25.10  
  7 Rexi Parcells                Arkansas State      38:34.11   36:35.69  
  8 Marianne Hogan               San Diego State     37:01.43   36:41.06  
  9 Abbey Dixon                  Arkansas State      37:05.06   36:47.90  
 10 Vanessa Herrera              CSU L.A.            37:06.00   37:18.06  
 11 Ericka LaViste               Loyola (Ill.        37:39.96   37:22.20  
 12 Abby Larson                  Idaho               38:55.04   37:30.04  
 13 Grace Hanshaw                San Diego State     37:20.00   37:31.50  
 14 Kelly Ryan                   Santa Clara         37:14.41   37:37.06  
 15 Chandler Colquitt            UC San Diego        37:49.00   37:38.85  
 16 Sarah Mazzei                 Xavier (Ohio        36:59.29   37:39.89  
 17 Valerie Mitchell             Idaho               36:57.00   37:49.94  
 18 Gabrielle Pepin              St. Thomas (        37:35.11   37:53.58  
 19 Cassy Kendrick               Missouri Sou        37:57.36   37:54.22  
 20 Alex Sciocchetti             Idaho               39:47.86   38:10.35  
 21 Bridget Hazel                Utah Valley         38:06.23   38:11.22  
 22 Stephanie Rexus              Idaho               38:23.00   38:20.30  
 23 Claire Brickson              Pomona-Pitze        37:49.49   38:57.00  
 24 Danielle Kissel              Tampa               38:07.96   39:41.97  
 -- Madison Tanner               UC San Diego        37:49.20        DNF  
 
Women 3000 Meter Steeplechase Open-B U/O
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Audra DeStefano              Wyoming             10:59.70   10:31.51  
  2 Catie Arrigoni               Eastern Washingt    11:01.92   10:33.52  
  3 Allie Parks                  Montana             10:58.55   10:36.54  
  4 Olivia Albers                Dayton              10:59.13   10:37.85  
  5 Courtney Bouchet             Colorado            11:07.69   10:38.88  
  6 Erin Menefee                 Arizona             10:58.71   10:44.12  
  7 Megan West                   South Dakota        11:03.88   10:45.57  
  8 Kyra Burke                   Loyola Marym        11:02.73   10:46.22  
  9 Emily Scharmann              U C Los Angeles     11:08.00   10:49.10  
 10 Brittany Bushman             Utah State          10:58.96   10:52.55  
 11 Sabrina Seay                 U C Los Angeles     10:57.00   10:53.03  
 12 Anna Marshall                Western Stat        11:00.00   10:56.66  
 13 Kailey Ulland                San Francisc        11:07.33   10:59.28  
 14 Violeta Gomez Mayoral        Mexico-FMAA         10:58.65   10:59.42  
 15 Ana Ceclia Gonzalez-Jone     Texas A&M-CC        10:54.00   11:01.34  
 16 Naomi Van Setten             Cal Baptist         10:52.41   11:07.37  
 17 Magdalana Escobar            North Texas         11:05.00   11:12.45  
 18 Emma Balazs                  Idaho               10:56.00   11:13.01  
 19 Stacie Taylor                Tulsa               11:00.00   11:16.76  
 20 Tilda Helgesson              Arkansas State      11:08.64   11:20.34  
 21 Maxine Goyette               UC Santa Bar        11:03.37   11:26.35  
 22 Halie Raudenbush             Idaho               11:03.51   11:46.77  
 
Women 3000 Meter Steeplechase Open-A U/O
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nicole Cargill               Dayton              10:35.10   10:20.88  
  2 Azucena Rios Aldana          Mexico-FMAA         10:37.23   10:26.00  
  3 Amira Joseph                 Vanderbilt          10:43.30   10:27.72  
  4 Jennica Redd                 BYU                 10:36.49   10:31.14  
  5 Jenette Northey              Montana Stat        10:49.00   10:33.10  
  6 Rebecca Chandler             Vanderbilt          10:38.44   10:33.79  
  7 Holly Stanton                Idaho               10:50.00   10:35.24  
  8 Demerey Kirsch               Nevada              10:38.43   10:35.95  
  9 Hannah Mittelstaedt          Seattle U.          10:45.84   10:45.90  
 10 Jenna Tong                   USC                            10:46.27  
 11 Emily Oren                   Hillsdale           10:35.00   10:46.97  
 12 Allison Barnwell             Claremont-Mu        10:42.45   10:47.41  
 13 Mary Hillis                  Cal Poly            10:49.60   10:47.65  
 14 Laurie Byrd                  Stephen F. Austi    10:48.82   10:47.79  
 15 Anna Ahlrichs                Xavier (Ohio        10:49.30   10:48.03  
 16 Maren Fassmann               BYU                 10:43.97   10:50.45  
 17 Morgan Wedekind              Kansas State        10:46.38   10:53.89  
 18 Lizzie Gleason               Dayton              10:35.48   10:55.18  
 19 Andrea Alt                   Bowling Gree        10:48.25   10:57.52  
 20 Kayla Gagnon                 Wayne St.           10:50.00   11:00.13  
 21 Elisa Frazier                Miami (Ohio)        10:44.84   11:02.90  
 22 Erica Howes                  Miami (Ohio)        10:40.85   11:03.76  
 23 Kelly Lamb                   Adams State         10:41.29   11:10.21  
 24 Lara Huelsebusch             Texas A&M-CC        10:49.00   11:44.65  
 -- Regan Ward                   Arkansas            10:38.00        DNF  
 
Women 3000 Meter Steeplechase Open-C U/O
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jenna Thurman                Adams State         11:23.97   10:49.06  
  2 Meghan Marvin                U C Los Angeles     11:00.00   10:54.31  
  3 Shelby Mills                 Gonzaga             11:10.00   10:56.10  
  4 Laura Affeld                 UNLV                11:27.11   10:58.21  
  5 Kelsey Burgess               Northwood (M        11:10.62   10:58.38  
  6 Ella Tracy                   Loyola (Ill.        11:26.77   10:59.13  
  7 Kori Gilley                  Humboldt Sta        11:34.01   11:00.46  
  8 Teylar Adelsberger           Missouri            11:10.00   11:06.47  
  9 Kylee Martin                 Long Beach St.      11:18.22   11:08.12  
 10 Ally Spiroff                 Loyola (Ill.        11:29.11   11:09.33  
 11 Adrianna Royal               Unattached          11:24.92   11:11.27  
 12 Kira Soderstrom              USC                 11:11.73   11:15.21  
 13 Morgan Vorwaller             Southern Uta        11:16.33   11:15.34  
 14 Sarah Raber                  Northern Ari        11:18.24   11:18.33  
 15 Sierra Malm                  Southern Uta        11:27.26   11:18.43  
 16 Evonna Ramirez               Metro State         11:26.58   11:23.77  
 17 Alyssa Thiele                CSU Stanislaus      11:14.00   11:25.07  
 18 Emma Chadsey                 Simon Fraser        11:14.80   11:25.86  
 19 Jaclyn Newell                Trinity (Tex        11:12.23   11:27.42  
 20 Anneke Kakebeen              UC San Diego        11:18.92   11:28.96  
 21 Audrey Hiatt                 Santa Clara         11:18.55   11:37.53  
 22 Kristina Rivera              U C Los Angeles     11:19.00   11:45.40  
 23 Hannah Ruby                  UC Irvine           11:12.48   11:48.05  
 24 Megan Thompson               CSU Bakersfield     12:00.00   12:02.15  
 
Women 10000 Meter Run Invit Elite
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Elvin Kibet                  Arizona             34:39.22   32:40.22  
  2 Emily Stites                 William & Mary      34:15.49   32:41.55  
  3 Rebekah Winterton            Utah                33:30.00   33:28.43  
  4 Elaina Balouris              William & Mary      33:43.27   33:31.59  
  5 Diane Robison                Arkansas            33:40.00   33:47.79  
  6 Sheree Shea                  Loyola Marym        34:21.28   33:55.73  
  7 Katy Moen                    Iowa State          33:13.00   33:56.80  
  8 Merel van Steenbergen        Portland            34:20.00   34:16.07  
  9 Cali Roper                   Rice                33:50.00   34:18.42  
 10 Clare Fischer                Xavier (Ohio        34:39.10   34:21.21  
 11 Emily Gordon                 Saucony             34:50.00   34:22.15  
 12 Emily Durgin                 Connecticut         34:54.30   34:22.20  
 13 Jessica Mildes               City College of     33:30.00   34:29.36  
 14 Tara Richardson              Western Stat        34:52.77   34:33.88  
 15 Samantha Bluske              Iowa State          34:16.40   34:34.14  
 16 Kinsey Gomez                 Oregon State        33:57.00   34:37.80  
 17 Courtney Brewis              Grand Valley        34:58.78   34:38.01  
 18 Katelyn Greenleaf            Alabama             34:52.13   34:38.59  
 19 Hanna Bartholomew            Unattached          34:32.03   34:41.06  
 20 Anna Lamb                    Miami (Ohio)        34:35.39   34:50.02  
 21 Makenna Smith                BYU                 34:39.23   34:54.27  
 22 Grace Graham-Zamudio         Loyola Marym        34:16.69   34:56.26  
 23 Sandie Raines                Arkansas            33:50.00   34:59.99  
 24 Andrea Cozzarelli            Unattached          33:47.00   35:10.35  
 25 Kaitlin Flattmann            Arkansas            34:56.46   35:25.47  
 26 Jocelyn Caro                 Texas Tech          34:57.56   35:40.84  
 27 Kara June/Thorne             Asics Aggie         34:40.00   35:49.74  
 28 Katie Jensen                 Rice                34:50.00   35:55.50  
 29 Rachel Gioscia-Ryan          adidas/Boulder      34:47.00   36:17.80  
 -- Paige Gilchrist              Northern Ari        34:56.00        DNF  
 
Women 10000 Meter Run Silver Elite
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Stephanie Bulder             Arizona             35:19.11   34:35.63  
  2 Nikki Braceras               Vermont             35:15.00   34:39.00  
  3 Anne-Marie Blaney            UCF                 35:03.62   34:39.59  
  4 Karina Garcia Barrios        Mexico-FMAA         35:33.24   34:42.25  
  5 Liz Camy                     Nike Run LA         35:13.00   34:49.89  
  6 Joyce Kipchumba              Alaska Anchorage    35:04.00   34:54.04  
  7 Carrie Jube                  BYU                 35:50.00   34:55.74  
  8 Nicole DiMercurio            Georgia             35:05.06   34:55.81  
  9 Gina Paletta                 Portland            35:33.43   34:56.85  
 10 Holly Page                   Wyoming             36:04.64   35:04.28  
 11 Erin McLaughlin              Boise State         35:55.85   35:05.94  
 12 Danielle Miller              Northwood (M        35:38.30   35:12.03  
 13 CharLee Linton               Wash State          35:31.92   35:17.29  
 14 Charlotte Wilson             North Texas         35:40.84   35:21.10  
 15 Megan Janezic                Loyola (Ill.        35:32.00   35:22.14  
 16 Gillian Gorelik              U San Diego         35:30.00   35:28.79  
 17 Lindsey Nielson              BYU                            35:29.05  
 18 Isabel Liebfreid             Saint Louis         35:28.30   35:29.14  
 19 Claire Benjamin              Vanderbilt          35:38.20   35:30.76  
 20 Megan Barry                  Hartford            35:44.20   35:32.98  
 21 Lindsay Gabow                Army                35:52.00   35:34.85  
 22 Samantha Mohler              Arkansas            35:35.00   35:37.62  
 23 Lauren Sara                  Connecticut                    35:47.00  
 24 Jordan Rehfeld               Northwest Na        35:00.00   35:48.63  
 25 Beatriz Stepanny Hernand     Mexico-FMAA         35:00.31   35:50.96  
 26 Sarah Livett                 UAB                 35:00.00   35:57.15  
 27 Sara Mikesell                Chico State         35:51.48   36:07.73  
 28 Abby Fischer                 Xavier (Ohio        35:40.02   36:09.06  
 29 Erika Schiller               Kansas State        35:31.45   36:14.04  
 30 Madison Hill                 Army                35:52.00   36:25.66  
 31 Danielle Thiel               Lakehead Uni        35:54.90   36:31.87  
 32 Alicia Clark                 Vermont             35:00.02   36:35.39  
 33 Brittney Feivor              Marquette           35:40.28   36:41.68  
 34 Vanessa Valentine            Vanderbilt          35:13.00   36:42.92  
 35 Anna Peer                    Nebraska            35:26.00   36:46.06  
 36 Chelsea Ollar                BYU                 35:28.80   37:07.47  
 37 Sabrina Lopez                CSU L.A.            36:02.00   37:25.58  
 38 Kathryn Vidmar               BYU                 36:04.02   37:37.20  
 -- Alice Baker                  San Francisc        35:58.96        DNF  
 
Men 10000 Meter Run Open-B U/O
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Oscar Mateo Ceron Santos     Mexico-FMAA         31:21.73   29:52.23  
  2 Sandro Antonio Enriquez      Mexico-FMAA         31:19.20   30:21.29  
  3 Donovan Torres               New Mexico          33:00.00   30:21.92  
  4 Dylan Morin                  Wyoming             30:51.10   30:26.53  
  5 Bryan Crook                  Santa Clara         31:00.00   30:29.04  
  6 Benjamin Girodias            Pomona-Pitze        31:07.31   30:31.62  
  7 Naseem Haje                  Adams State         31:00.00   30:42.06  
  8 Jason Nance                  Weber State         31:23.00   30:45.77  
  9 Steven Melena                UC Irvine           31:30.00   30:51.08  
 10 Scott Acton                  UC San Diego        31:28.22   30:51.86  
 11 Matthew Petersen             Skechers Perform    31:08.00   30:54.45  
 12 Tyler Gates                  Western Stat        31:00.00   30:58.62  
 13 Adam Davidson                Rice                30:53.70   30:59.88  
 14 Wil Norris                   Arkansas State      31:51.82   31:02.99  
 15 Nathaniel Cushing-Murray     U C Los Angeles     30:15.00   31:11.19  
 16 Sam Holeman                  Santa Clara         31:30.00   31:23.55  
 17 Seth Gutzwiller              Utah Valley         31:45.00   31:28.96  
 18 Nathanael Williams           Colorado Min        31:52.00   31:30.22  
 19 Rhys Park                    Boise State         31:00.00   31:35.51  
 20 Luke Hickman                 Hillsdale           31:02.01   31:38.99  
 21 Robert Gribble               UT-Arlington        31:51.00   31:39.91  
 22 Justin Ahalt                 Alabama             30:55.00   31:40.71  
 23 George Gathuru               Ark-Little Rock     31:02.29   31:43.34  
 24 Andrew Faris                 Alabama             31:20.00   31:45.28  
 25 Kanwar Dhaliwal              CSU Stanislaus      31:04.30   31:49.15  
 26 Kellen Levy                  UC San Diego        30:58.93   31:53.75  
 27 Moises Venegas               Santa Clara         31:28.83   31:57.91  
 28 Carlos Arias                 UT-Arlington        31:20.00   32:09.75  
 29 Cody Campbell                North Texas         31:30.00   32:16.14  
 30 Matt Berens                  Bethel (Minn        30:50.76   32:34.37  
 31 Brad Chronister              Missouri S&T        30:48.95   32:36.79  
 -- Meron Fessahaie              Rice                30:55.70        DNF  
 
Men 10000 Meter Run Open -A U/O
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alex Dillard                 Portland            30:10.00   29:42.27  
  2 Erick Israel Perez Huert     Mexico-FMAA         30:14.87   29:44.75  
  3 Ben Larson                   Colorado St.        30:25.52   29:45.61  
  4 Tristan Selby                Indiana Stat        30:36.32   29:45.83  
  5 Aaron Derner                 Wyoming             30:05.10   29:48.67  
  6 Ian Butler                   Western Stat        30:38.47   29:49.66  
  7 Neal Smith                   Oklahoma Sta        30:20.00   29:55.83  
  8 Christian Meyer              Colorado St.        30:15.00   30:05.10  
  9 Nick Kadlec                  Metro State         30:16.15   30:05.65  
 10 James Martin                 Butler              30:10.70   30:09.21  
 11 Colin O'Neil                 Gonzaga             30:10.90   30:09.86  
 12 Aaron Mora                   Chico State         30:20.00   30:10.58  
 13 Kendall Ward                 Army                30:19.99   30:12.02  
 14 James Wilson                 Kansas              30:19.00   30:12.26  
 15 Josh Dedering                Wis.-La Cros        30:28.44   30:12.69  
 16 Johnny Sanchez               Chico State         30:14.16   30:17.76  
 17 Will Firth                   Rice                30:32.40   30:20.83  
 18 Joshua Mirth                 Hillsdale           30:13.43   30:27.36  
 19 Nick Guerra                  Stephen F. Austi    30:20.00   30:29.28  
 20 Jacob Morgan                 Colorado St.        30:15.79   30:33.42  
 21 Eric Ojeda                   UT-Arlington        30:45.00   30:36.76  
 22 Cody Helbling                Idaho               30:25.00   30:37.44  
 23 Josh Moskalewski             Grand Valley        30:11.52   30:38.73  
 24 Joel Reichow                 South Dakota        30:25.00   30:38.93  
 25 Al Escalera                  Indiana Stat        30:30.00   30:39.41  
 26 Bahlbi Gebreyohanns          Northern Ari        30:06.56   30:43.04  
 27 Mubarik Musa                 South Dakota        30:39.93   30:44.57  
 28 Germay Tesfai                Chico State         30:33.99   30:45.41  
 29 Jonathan Briskman            Claremont-Mu        30:34.61   30:46.42  
 30 Sam Roudebush                IUPUI               30:40.00   30:47.19  
 31 Matthew Crichlow             Gonzaga             30:22.00   30:48.95  
 32 Kevin Carder                 Nebraska-Kea        30:41.00   30:51.10  
 33 Andrew Fenske                Loyola (Ill.        29:50.00   30:52.61  
 34 John Cavallo                 Rice                30:30.80   30:54.28  
 35 Colin Briskman               Claremont-Mu        30:47.38   30:59.06  
 36 Nico Montanez                Paradise Val        30:45.00   31:02.74  
 37 Rogan Meza                   Chico State         30:47.00   31:08.44  
 38 Keegan Symmes                Unattached          30:15.00   31:10.99  
 39 Western Nelson               CSU San Marcos      30:30.00   31:26.37  
 40 Matthew Bloch                Nebraska            30:40.00   31:31.32  
 41 Jared Courtright             Cornerstone         30:30.00   31:57.07  
 -- David Silversmith            Ferris State        30:15.00        DNF  
 -- Alex Tebbe                   UC Irvine           30:15.00        DNF  
 -- Adrian Hinojosa              Santa Clara         30:45.00        DNF  
 -- Spencer Gardner              BYU                 30:35.97        DNF  
 -- August Pappas                Michigan            30:34.34        DNF  
 
Men 3000 Meter Steeplechase Open-C U/O
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Amos Bowen                   Wyoming              9:40.00    9:08.12  
  2 Oliver Jorgensen             Simon Fraser         9:30.00    9:09.38  
  3 Michael Callison             Southern Ind         9:47.09    9:10.52  
  4 Ed Cleary                    Western Stat         9:37.63    9:17.17  
  5 Dylan Marx                   Southern Uta         9:32.94    9:20.94  
  6 Chris Brower                 Utah Valley          9:30.00    9:21.90  
  7 Michael Leet                 Lewis                9:36.67    9:23.73  
  8 Mitch Baum                   Loyola (Ill.         9:44.42    9:26.93  
  9 Mike Janusek                 Loyola (Ill.         9:45.66    9:26.99  
 10 Thomas Bradley               San Francisc         9:40.61    9:29.42  
 11 Daniel Franz                 UC San Diego         9:31.32    9:29.72  
 12 Brandon Haugen               Cal Poly Pom         9:32.39    9:37.28  
 13 Deng Akuien                  CSU San Marcos       9:32.33    9:38.71  
 14 Jack Balder                  Unattached           9:47.30    9:40.31  
 15 Shannon Hall                 Missouri             9:32.80    9:45.51  
 16 Chandler Diffee              Loyola (Ill.         9:46.12    9:47.32  
 17 Brennan Undseth              Team Alberta         9:30.00    9:49.99  
 18 Ryan Grieco                  Team Alberta         9:40.00    9:56.59  
 -- Nathan Stark                 Idaho                9:30.61        DNF  
 
Men 3000 Meter Steeplechase Open-B U/O
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Evans Tuitoek                Texas Tech           9:25.33    8:57.81  
  2 Trac Norris                  Utah Valley          9:24.33    9:02.67  
  3 Bryce Miller                 UMKC                 9:23.20    9:04.51  
  4 Emmett Cookson               Tulsa                9:26.38    9:08.05  
  5 Cody Reed                    Northern Ari         9:17.27    9:08.63  
  6 Thomas Valente               Arizona              9:17.28    9:09.35  
  7 Tommy Newton-Neal            UC Irvine            9:20.91    9:09.81  
  8 Jordan Senko                 U C Los Angeles      9:10.00    9:13.59  
  9 Drew Kraft                   South Dakota         9:18.87    9:14.79  
 10 Peter Buscheck               Azusa Pacifi         9:18.63    9:18.60  
 11 Jesus Ortiz                  Western Stat         9:21.86    9:18.84  
 12 Alexander Hendry             Cenrtal Athl         9:16.95    9:18.96  
 13 Nolan Dickson                U C Los Angeles      9:12.00    9:19.08  
 14 Austin Goodheart             UC Santa Bar         9:17.33    9:23.26  
 15 CJ Albertson                 Arizona State        9:17.51    9:24.10  
 16 J.D. Smith                   IUPUI                9:21.27    9:28.73  
 17 Travis Roberts               Rice                 9:17.20    9:29.58  
 18 Mario Flores                 UC San Diego         9:23.16    9:31.75  
 19 Gareth Gose                  Saginaw Vall         9:17.28    9:41.15  
 20 Alex Thornburg               Loyola (Ill.         9:23.76    9:41.21  
 
Men 3000 Meter Steeplechase Open-A U/O
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Chase Coffey                 Bradley              9:08.49    8:53.13  
  2 Bryce Rausa                  UC Santa Bar         9:07.68    8:57.94  
  3 Eric Shellhorn               Utah State           9:09.21    8:58.14  
  4 Parker Deuel                 Alabama              9:10.80    9:02.00  
  5 Adam Peterman                Unattached           9:15.00    9:02.19  
  6 Louis Falland                Cornerstone          9:10.89    9:02.28  
  7 Sal Perdomo                  Dukes Track          9:11.08    9:02.88  
  8 Mitch Kraft                  Black Hills Stat     9:11.00    9:03.64  
  9 Blake DeLong                 McKendree Univer     9:05.00    9:04.48  
 10 Michael Powers               So Cal Elite         9:10.00    9:04.70  
 11 Brett Kelly                  North Dakota         9:11.00    9:06.68  
 12 Adam Sinda                   Western Stat         9:06.59    9:06.69  
 13 Michael Vorgitch             Loyola Marym         9:08.99    9:08.29  
 14 Nicholas Plumb               BYU                  9:13.61    9:09.28  
 15 James Coleman                North Texas          9:14.48    9:11.22  
 16 Anthony Brown                Southern Uta         9:13.40    9:12.18  
 17 Barron Maizland              Chico State          9:06.49    9:13.37  
 18 Alejandro Valencia           North Texas          9:14.89    9:14.11  
 19 Chris Dorton                 Utah Valley          9:10.92    9:15.16  
 20 Garrett Wilson               Western Stat         9:13.75    9:24.91  
 21 Zack Torres                  U C Los Angeles      9:00.00    9:28.67  
 22 Alessandro Mazza             Lewis                9:15.00    9:41.49  
 23 Silvester Harrison           North Texas          9:15.00    9:51.95  
 -- Nick Haines                  St. Mary (Ka         9:13.20        DNF  
 
Men 10000 Meter Run Invit Elite
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Joseph Gray                  SCOTT Sports        29:04.00   29:03.84  
  2 Matthew Gillespie            Iona                28:55.00   29:08.71  
  3 John Mascari                 Indiana Stat        29:19.74   29:10.32  
  4 Sean Davidson                Cal Poly            29:08.30   29:11.20  
  5 Jannis Topfer                Illinois            29:10.00   29:13.07  
  6 Kieran Clements              Iona                29:05.00   29:17.22  
  7 Andrew Larsen                Minnesota           29:40.00   29:28.30  
  8 Jeff Howard                  Boise State         29:10.00   29:28.78  
  9 Ernest Kibet                 Louisville          28:55.55   29:29.05  
 10 Tyler Byrne                  Louisville          29:46.90   29:30.62  
 11 David Elliott                Boise State         28:50.90   29:33.51  
 12 Scott Dahlberg               BoulderRC/ad        29:25.31   29:36.46  
 13 Isaiah Bragg                 Air Force           29:40.00   29:37.25  
 14 Thomas Gruenewald            BYU                 28:55.00   29:37.56  
 15 Kevin Joerger                Loyola Marym        29:38.26   29:40.85  
 16 Chris Borg                   Unattached          29:40.00   29:40.89  
 17 Andrew Kimpel                Wash State          29:21.00   29:41.06  
 18 Drew Jordan                  Wash State          28:53.03   29:49.39  
 19 Pablo Ramirez                Eastern Illinois    29:30.00   29:52.95  
 20 Tim Freriks                  Northern Ari        29:00.01   29:58.66  
 21 Edwin Kibichiy               Louisville          29:40.00   29:59.12  
 22 Mark Beams                   Michigan            29:36.49   29:59.65  
 23 Tuomas Jokinen               Team Finland        29:11.00   30:17.79  
 24 Evan Landes                  Kansas              29:31.23   30:18.93  
 25 Robert Walgren               Gonzaga             29:38.00   30:26.90  
 26 Reesey Byers                 Sac State Re        28:56.00   30:35.60  
 27 Phil Schneider               Colorado Min        29:37.99   30:39.30  
 -- Dayne Gradone                Chico State         29:35.69        DNF  
 
Men 10000 Meter Run Olympic Dev. Elite
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sergio Pedraza Gonzalez      Mexico-FMAA         29:46.33   29:06.05  
  2 Danny Martinez               Portland            29:52.00   29:28.21  
  3 Bryan Guijarro               UC Santa Bar        29:41.04   29:38.39  
  4 Jake Sienko                  Columbia            29:55.97   29:38.94  
  5 Eric Schott                  Missouri Sou        30:00.00   29:39.10  
  6 Anthony Costales             Unattached          29:46.51   29:39.52  
  7 Brian King                   Georgetown          29:49.56   29:47.69  
  8 Andrew Epperson              Colorado Min        29:52.15   29:48.66  
  9 John Whelan                  Wash State          29:47.03   29:54.72  
 10 Nico Composto                Columbia            29:49.30   29:56.54  
 11 Matt Brooker                 Cedarville          29:52.58   29:57.69  
 12 Sean Gildea                  Colorado Min        29:55.37   29:58.60  
 13 Adam Zutz                    Minnesota           29:55.00   29:59.14  
 14 Rajpaul Pannu                St. Mary's (        30:00.00   30:01.32  
 15 Riley Coates                 Air Force           29:50.00   30:01.94  
 16 Jordan Hebert                Illinois            29:46.79   30:02.52  
 17 Derek Alcorn                 Colorado Min        29:53.16   30:05.56  
 18 Ibrahim Ahmed                Southern Uta        30:05.00   30:09.02  
 19 Matt Miller                  Belmont             29:44.51   30:14.78  
 20 Nick Renberg                 Michigan            29:50.00   30:15.97  
 21 Nohe Lema                    U C Los Angeles     29:45.00   30:25.72  
 22 Sergey Sushchikh             U C Los Angeles     29:45.00   30:37.56  
 23 Trevor Sleight               William & Mary      29:50.00   30:40.35  
 24 Stephen Kersh                Portland            29:58.00   30:41.38  
 25 John Valentine               Miss State          29:55.00   30:44.80  
 26 Aaron Back                   Boise State         29:57.05   30:46.23  
 27 Hayden Legg                  Missouri            29:42.49   30:53.83  
 28 Chase Caulkins               Portland            29:56.00   30:54.16  
 29 Scotty Albaugh               Michigan            29:48.77   31:02.42  
 30 Brant Haase                  South Dakota        29:55.69   31:02.84  
 31 Cole Decker                  Central Coll        29:59.31   31:05.34  
 32 Aiden Irish                  Cal Poly Pom        30:05.00   31:38.62  
 33 Dylan Anthony                Alaska Anchorage    29:53.28   31:39.89  
 34 Roosevelt Cook               Unattached          29:50.00   31:50.38